Benzyna + LPG czy Diesel?
Dzisiejszy mój post jest tylko odpowiedzią na pytanie kolegi lato.Zapomniałem dopisać,że wybór należy do każdego z nas.Jest bardzo wiele artykułów w internecie.Wystarczy kliknąć np.http://www.google.pl/ i poszukać.Oczywiście byłoby śmieszne,gdyby użytkownicy diesli chwalili samochody zasilane-benzynką/gaz i na odwrótoczko.Moim skromnym zdaniem wydaje mi sie,ze diesel jest droższy w utrzymaniu.Nie będę tutaj uaktywniał polemiki na temat diesel,czy benzyna/lpg bo...z racją jest jak z d**pą-każdy ma swojąoczko
Od 1991 r.użytkowałem diesle-zraził mnie dopiero ostatni Passat B5 3BG.Powiedziałem sobie-starczy narazie diesli.

Na przykład:
Jeszcze kilka lat temu litr oleju napędowego kosztował nawet złotówkę mniej niż litr benzyny. Dziś ta różnica jest dużo mniejsza. Czy kupowanie diesli przestało się opłacać?


W latach osiemdziesiątych mało kto decydował się na głośny samochód z silnikiem diesla. Potem wprowadzono system common rail - wozy stały się cichsze i bardziej ekonomiczne. W pierwszych latach XXI wieku zaczęły więc wypierać tradycyjne jednostki benzynowe.

Potem różnica w cenie między olejem napędowym a benzyną zaczęła się zmniejszać. Dochodziło czasem do paradoksalnych sytuacji, w których tankowanie diesla kosztowało więcej. Do tego doszła podwyżka cen samochodów z takimi silnikami.

Dziś modele na ropę są o 6-10 tysięcy złotych droższe niż ich benzynowe odpowiedniki. Zmniejszył się również apetyt tych drugich.
"Gazeta Lubuska" napisała:

Jeśli porównany średnie zużycie paliwa przy silnikach toyoty verso o podobnej mocy (132 KM benzyna i 126 KM olej napędowy) to wynosi ono 6,7 litra na 100 km przy benzynie i 5,4 litra - oleju napędowym.


Model dieslowski verso kosztuje 9 700 złotych więcej. Aby odzyskać te pieniądze trzeba przejechać wozem ponad 110 000 kilometrów! Wyliczenie to nie uwzględnia tradycyjnie wyższych kosztów serwisowania samochodów na olej napędowy.

Większość kierowców w Polsce przejeżdża rocznie 10-20 tysięcy kilometrów. Takim ludziom diesel w ogóle się nie opłaca. Ropa to dobre rozwiązanie dla samochodów firmowych, intensywnie eksploatowanych - na przykład wykorzystywanych przez przedstawicieli handlowych.
oczko


  PRZEJDŹ NA FORUM